Článek jsem převzala ze stránek www.rodicovo.cz. Dozvíte se v něm, proč může miminko někdy začít odmítat vaše prso, jaké mohou být důvody a co mu může třeba vadit. Jak můžete toto období úspěšně překlenout. Také vám doporučí jak poznat dobrou laktační poradkyni a na co si dát při jejím výběru pozor.

Proč miminko odmítá prso a jak to překonat?

Miminko se odtrhává od prsu, nechce se přisát, pláče. Přisaje se na pár vteřin a opět hrozný křik a propíná se do luku. Jakoby říkalo: „Dej ten prs už proboha pryč, já ho nechci!“ Nechápete, co se to děje. Kojení je přece nejpřirozenější činnost pro miminko, co může být. Miminka se normálně u prsu uklidní, někdy usnou a jsou spokojená. Vaše miminko se však chová naprosto odlišně a kojení končí pláčem. Je to tak i u vás? Jedná se o tzv. bojkot kojení.

Miminka se ve skutečnosti chtějí kojit. Kojení je pro ně skutečně nejpřirozenější činnost a tím, že se zlobí, vyjadřují jen určitou potřebu něco v kojení změnit. Bohužel neumí mluvit a tak nám neřeknou, co přesně se děje. Řešení ale NIKDY není podat umělé mléko. Miminko nám pláčem neříká, že má zájem o láhev s umělým mlékem, protože ani neví, že umělé mléko existuje. Pláčem nám říká, že mu vadí něco při kojení.

bojkot kojeni

CO MŮŽE MIMINKU VADIT?

Ustálení laktace: Po porodu jsou prsa často velmi, až bolestivě nalitá. Postupně se mléka tvoří méně, pouze podle potřeb miminka a ne navíc, jako na začátku. K ustalování laktace dochází zhruba mezi 2. a 4. měsícem. Některá citlivější miminka mohou pocítit, že mléko pomaleji teče a zlobit se kvůli tomu. Maminky si někdy mylně myslí, že přišly o mléko. Není tomu tak. Miminko se musí nyní jen více snažit. Mléko se tvoří stále dle potřeb miminka.

Oddalování kojení /kojení dle intervalů: Pokud vám někdo radí dělat mezi kojeními určitý časový interval nebo kojit 10 minut z jednoho prsu a 10 minut z druhého, poté dokrmit umělým mlékem, vezměte nohy na ramena. I kdyby to byly sestry v porodnici nebo váš pediatr. Nikdo totiž neví, jak dlouho a jak často máte kojit vaše miminko. To ví jen ono. Proto sledujte projevy miminka, kdy se začne hlásit o kojení (otáčení hlavičky, cumlání ručiček, neklid nebo naopak zklidnění) a kojte dle potřeb vašeho miminka. Pokud nekojíte dle potřeb, miminko se může začít zlobit a bojkotovat kojení. 

Používání dudlíku a láhve na dokrmování: Dudlík je rizikovým faktorem pro kojení. Samozřejmě existují ženy, které plně a dlouho kojí i s dudlíkem. Zároveň však existuje mnoho žen, které kvůli dudlíku o kojení přišly. Stejně jako láhev. Dudlík i láhev se jinak sají, dítě zapojuje jiné obličejové svaly. Navíc z láhve to lépe teče a miminku se pak nechce „tahat“ z prsu, protože je to náročnější. V obou případech je miminko zmatené, má v puse často rozličné věci, na prsu zapomíná sát tak, jak by mělo a bojkot kojení je na světě. 

Separace: Spinká miminko v postýlce, přes den je na hrací dece nebo v kočárku a u vás je v podstatě jen když se snažíte jej nakojit? Může se zlobit i z tohoto důvodu. Pokud ještě k tomu používáte zavinovačku, miminko se v ní přehřívá a tím, že se nemůže hýbat se uměle prodlužuje spánek. Miminko se tak vzbudí později, než by se vzbudilo bez zavinovačky a kojí se později. Za den se tedy nakojí méně často, než by ve skutečnosti potřebovalo a zase jsme u toho, že se nekojí podle svých skutečných potřeb. K úspěšnému kojení patří kontakt miminka a maminky, ideálně spaní spolu a nošení v šátku nebo nosítku. 

Kojící poloha: Kojíte od začátku v určité poloze a miminku to vyhovovalo? Mohlo se to změnit. Existuje více poloh ke kojení. Klasika je příčná poloha, nejvíce využívaná u novorozenců, avšak větší děti se často v této poloze vztekají. Mnohdy pomáhá kojit vleže nebo v tzv. savčí poloze – břichem na břicho vleže nebo polosedě.

kojeni

PRVNÍ POMOC PŘI BOJKOTU KOJENÍ

Co dělat, když miminko aktuálně pláče a nechce se přisát?

Kojit za pohybu: Za chůze, při pohupování. Na gymnastickém míči. V šátku/nosítku a pohupovat se či tančit. 

Využívat polospánky k nakojení: Miminka jsou ochotnější se přisát, když jsou ospalá nebo se probouzejí. Naučte se poznat správný moment. Zkuste miminko nejprve uspat (například hopsáním na gymnastickém míči nebo v šátku/nosítku) a poté nabídnout prs. Stejně tak si všimněte, když se miminko probouzí a ihned nabídněte prs, dokud není ještě úplně vzhůru. 

Společná koupel ve vaně: Společná koupel a vaše přítomnost miminko příjemně zrelaxuje. Bude se cítit dobře a bude více ochotno se přisát.

CO UDĚLAT DLOUHODOBĚ PRO ZVLÁDNUTÍ BOJKOTU KOJENÍ

 Pokud možno odstranit dudlík, láhev (dokrm lze podat i jinak než lahví) a více kojit. Kdykoli byste dala dudlík, nabídněte prs. Ano, možná budete mít pocit, že neděláte nic jiného, než kojíte. Ale takto je to správně a vede to k překonání bojkotu. 

Být více s miminkem. Ideálně spát spolu v posteli, nosit přes den v šátku / nosítku. Kojit dle potřeb, neomezovat kojení. Být s miminkem často tzv. kůže na kůži (viz dále). 

Uklidnit se. Mnoho žen zažilo bojkot a kojí dál. Je to jen období, které přejde a není potřeba kvůli tomu přecházet na umělé mléko. Musíte jen vydržet a obrnit se trpělivostí. Důležité je mít podporu v okolí – ideálně partnera nebo někoho jiného z rodiny či blízkou kamarádku. Pozvat si dobrou laktační poradkyni, třeba mně :-).

JAK POZNAT DOBROU LAKTAČNÍ PORADKYNI?

Jak poznáte, že je laktační poradkyně dobrá? Existuje plno různých přístupů ke kojení, jak tedy poznám, který je ten správný? Správných přístupů může být jistě několik, každému vyhovuje lehce něco jiného a souzní s jinými postupy. Pokud vám však vaše laktační poradkyně doporučí některý z následujících bodů, porozhlédněte se jinam.

Vyměňte svou laktační poradkyni pokud vám radí že: máte kojit podle intervalů. Odůvodňuje se to mícháním natráveného a čerstvého mléka, které způsobuje bolesti bříška. Máte kojit 10 min z jednoho prsu, 10 z druhého a dokrmit umělým mlékem. Máte před kojením a po kojení vážit, abyste zjistila, kolik miminko vypilo mléka. Máte divné dítě, se kterým to bude ještě složité. Máte špatné bradavky (ploché, vpáčené, malé, velké…) a musíte používat kloboučky ke kojení. Nemáte kojit často nebo si z vás miminko udělá dudlík.

Laktační poradkyni vybírejte nejlépe podle osobního doporučení (pokud má např. vaše kamarádka skvělou zkušenost), popř. podle toho, jaký přístup vám je nejbližší. Existují různá sdružení, která poskytují laktační poradenství. Pro příklad jsme vypsali zásady a rozdíly v přístupu k bojkotu kojení dvou známých společností.

SDRUŽENÍ PŘIROZENÉ KOJENÍ

prirozenekojeni.cz

Říká, že kojení je přirozené a hlásá netechnický přístup ke kojení. To znamená, že neexistuje správná poloha pro kojení – každá žena a miminko jsou unikátní dvojice a vyhovuje jim poloha trochu jiná. Nejzásadnější je kontakt kůže na kůži a kojení v přirozené (savčí) poloze (která je však jiná pro každou dvojici – nikdy nebude úplně stejná). Přirozená poloha je taková, kdy maminka je pohodlně opřená v křesle vsedě, polosedě nebo může i ležet a miminko je na ní břichem na břicho. Tato pozice umožní miminku využít všechny vrozené reflexy k tomu, aby našlo prs a přisálo se a proto je tak oblíbená. Navíc kontakt kůže na kůži způsobí vyplavení potřebných hormonů ke kojení u maminky i miminka. Bude se tvořit více mléka, lépe poteče, zklidní maminku. Miminko se bude ochotněji přisávat k prsu, bude se cítit milované a v bezpečí.

prirozene kojeni
Zdroj: prirozenekojeni.cz

Přirozené kojení považuje kontakt kůže na kůži za zcela zásadní pro řešení problémů s kojením, tedy i bojkotu. Dále ukazuje i jiný pohled na bojkot. Říká, že ono „rozčilování“ u prsu nemusí být rozčilování, ale jen nešťastně zvolená poloha, při které miminko nemůže uplatnit přirozené mechanismy pro přisátí k prsu (kraulování, klování, cumlání ručiček atd). Při změně polohy se problém „záhadně“ vyřeší. Dále říká, že miminko se může rozčilovat u prsu, protože potřebuje vylučovat mimo plenku (viz. bezplenková komunikační metoda). Nebo má starší miminko tolik vjemů, že se bude kojit více v noci než ve dne. Ve dne na to nemá tolik času a chce objevovat svět.

Více se dočtete na: https://rodicovo.cz/bojkot-kojeni/

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. Dobry den, jak dlouho takový bojkot může trvat? Synovi jsou tři měsíce a už bojujeme přes měsíc. Nakojí se v podstatě jen v polospanku, dřív to šlo i v šátku, teď už ani to ne. Mám pocit, že se to zhoršuje. Jsme často v kontaktu kůže na kůži, spíme spolu nazí, nepoužívame ani dudlík ani zavinovačku, zkoušíme savci polohu, občas bkm, ale žádné zlepšení.
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.instagram.com/petraslesarova/