Mám plnou zahradu úžasných květin a bylinek tak jsem se letos rozhodla začít je sušit – třeba na napářku. Ženám na poporodní návštěvu ráda nosím dárek. Velmi často to je právě pytlíček sušených bylinek nebo čertvých bylinek na napářku. Záleží, jaké je právě roční období. Připomínám jim tím, že je důležité o sebe pečovat a že je moc fajn si udělat čas jen pro sebe.
Napářka vypadá na první pohled velmi jednoduše a jednoduchá je ale taky velmi účinná a blahodárná. Jedná se o spojení hydroterapie, fytoterapie, aromaterapie a termoterapie.Ženy se mohou napařovat – před porodem (od 38.týdne), během porodu, v šestinedělí a kdykoliv později, během menopauzy.V každém období přináší napářka ženě různé benefity.
Já se zde zaměřím na období po porodu.
Proč tedy v šestinedělí o později napařovat?
dopřejeme si hlubokou relaxaci – kvalitní čas sami pro sebe
zmírnění intenzity očistek a rychlejší odchod, dočistíme si dělohu
podporuje navrácení dělohy do malé pánve
výpary dezinfikují a hojí porodní cesty
změkčuje jizvy na rodidlech
hojí hemeroidy
po porodu nám dodá pocit prohřátí
prevence prolapsu dělohy i močového měchýře
detoxikuje organismus
podporuje zdraví návrat do ženského cyklu a podporuje plodnost
snižuje otoky dělohy
je fajn proti zadržování vody v těle
pomáhá spouštět oxytocin v těle
zlepšuje spánek
supr prevence proti poporodní depresi
Kdy s napářkou po porodu začít? Když očistky už odcházejí pomalu, žena by neměla intenzivně krvácet. Můžete se orientovat podle barvy, když už nejsou červené ale spíše do hněda.A jaké použít bylinky? Ty, které máte ráda. Levandule, měsíček lékařský, mateřídouška, růže, rozmarýn, maliník, bazalka, jitrocel, kontryhel…
Jak prakticky na napářku?
Ohřejete si vodu a vaříte v ní bylinky asi 10-15minut. Pak necháte vodu schladnout na teplotu, která je pro vás přijatelná, abyste se neopařila. Připravíte si velkou deku. Pokud máte napařovací stoličku (tu je možné sehnat na mém eshopu), hrnec umístíte od ní a jen si sednete bez kalhotek na prkénko, zabalíte se do dek a vychutnáváte si teplo přicházející ze spodu. Pokud židličku nemáte, můžete si dát hrnec na zem a sednout si obkročmo nad něj. Opět si dát přes sebe deku, aby teplo neodcházelo pryč a opřít své tělo o pohovku či gauč.
K napařování doporučuji si pustit hezkou relaxační hudbu či meditaci. Napařujete tak dlouho, jak vám to je přijemné.